Evropští komisaři se nám chystají zakázat utopence a ohřívaný guláš, Francouzi a Italové mají problémy se sýry, Poláci zřejmě přijdou o bygoš. Krvavý biftek, hlavní specialita bruselské gastronomie, zůstane ovšem zachován, neboť jej nelze ohřívat. Opravdu dokonalý guláš však ohřívání předpokládá. Záhadu, proč špičkové guláše lze pojíst pouze v hostincích, ale doma je přes veškerou péči nepřipravíme, kuchaři nevyzrazují. Spočívá v tom, že se každý den sice připraví základy z nových surovin, do hrnce se však v jistém okamžiku vyškrábnou zbytky guláše včerejšího. V hostincích s dlouhou gulášovou tradicí může být ve šťávě rozpuštěn dobytek z minulého století. Klasický venkovský bygoš se zase v Polsku zakládal na podzim a po celou zimu bublal na plotně, přičemž se do hrnce průběžně přidávalo nové zelí, brambory, klobásky a kousky masa. Pro bruselské snahy existuje přiléhavé slovo - glajchšaltace, jež do českého slovníku mimochodem uvedl Hitler. Pokud se smíříme s tím, že evropské stravování podlehne cenzuře závazných technologií, přestane být gastronomie svérázným projevem národních kultur. Ocitneme se ve sjednocené evropské školní jídelně!

•••

Profesor Martin Hilský ve své pracovně. Profesor Martin Hilský otevírá velkou knihu a něco v ní pravděpodobně hledá. Profesor Martin Hilský naslouchá svým studentům, kteří se vyznávají ze svého obdivu k profesorovi Martinu Hilskému. Profesor Martin Hilský seká na chalupě dřevo, zatápí v kamnech a…

v35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte