mobrazek_1347.jpeg
mobrazek_1347.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1347.jpeg
Fotografie: Milan Rúfus: poeta sacer. Foto Peter Procházka • Autor: Respekt

„Ulpievame/nevediac sami na čom/až príde deň/a osud do nás vkročí/Rozplačeme sa/no takým čistým plačom/akoby anjel umyl naše oči/a potom zjasnie/čo nám bolo tmavé/uvidíme liezť mušku v Božej tráve.“ Tahle básnička není z čítanky, nevznikla před 70 lety a nejde ani o překlad Seiferta nebo Hrubína. Jejím autorem je ale klasik. Takového opravdového a živého má slovenská poezie, jmenuje se Milan Rúfus a nedávno vydal sbírku Báseň a čas. To se stává, že básníci vydají knihu poezie, Rúfus ale všechny zaskočil tím, jak rychle se vyprodal první šestitisícový náklad. Je pravda, že na začátku 90. let minulého století se jeho sbírky Modlitbičky prodalo údajně kolem 130 tisíc výtisků, jenže tehdy lámal rekordy kdekdo. Dnes je jiná situace, přesto Rúfusovy archaické a málomluvné básničky na pár týdnů přeskočily ve velkých městech v prodejnosti nesestřelitelného Dana Browna s Da Vinciho kódem. Při pohledu do světových tabulek je jasné, že se na Slovensku stalo něco mimořádného. Básník v čele komerčních žebříčků je unikát.

Milana Rúfuse (1924) má v knihovně snad každá slovenská rodina. Jeho sakrální poezie nahrazuje její často povrchní zbožnost. Svým pravidelným patetickým veršem a obsahem připomíná Rúfus proroka, kárajícího okolí před lehkovážností a lhostejností. I vizuálně tuto představu splňuje do puntíku – bílé vlasy, bílé vousy, štíhlá asketická postava. Už téměř padesát let (prvotina Až…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 62 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 62 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte