0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika16. 7. 20005 minut

Občas je třeba udělat něco navíc,

MATS KARLSSON(44) vystudoval ekonomii ve Stockholmu a hudbu na konzervatoři v Praze. Od roku 1983 se zabývá ekonomikou rozvojových zemí, ve vládě švédských sociálních demokratů zastával post státního tajemníka. Loni v srpnu se stal jedním z 28 viceprezidentů Světové banky. Mluví pěti jazyky včetně češtiny.

Posláním Světové banky je boj s chudobou. Jak se rozhodujete, když musíte volit mezi pomocí pro zemi extrémně chudou, ale zkorumpovanou, nebo pro zemi průhlednější, ale nikoli nejchudší (například státy východní Asie)?

Země s lepší veřejnou správou nepochybně využijí půjčku účinněji - proto v posledních letech podporujeme programy boje proti korupci. Na druhou stranu nemůžeme úplně odepsat lidi, kteří se narodili do špatného režimu. Naším kritériem je proto počet chudých, kterým může konkrétní projekt trvale pomoci.

Reklama

Možná ano, možná ne

Podle čeho jste se rozhodovali, když vás loni čínská vláda požádala o půjčku pro svůj program přesídlování rolníků do provincie Čching-chaj, tedy do historického tibetského regionu Amdo?

V Číně pracujeme už dvacet let a za tu dobu jsme pomohli 200 milionům obyvatel dostat se nad hranici chudoby. Zdálo se nám dobré pokračovat ve strategii, která se osvědčila. Dnes je nejchudší oblast Číny právě na západě země. Nemají tam úrodu, dostatek vody, děti nikdy nechodily do škol. Nemohou tam dál žít.

USA, Německo i další členské státy Světové banky projekt označily za kolonizaci…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc