O případu osmimiliardové ztráty, kterou utrpěla Komerční banka v obchodech s rakouskou firmou B. C. L. Trading a kterou zaplatí daňoví poplatníci, informovala poslední čísla Respektu. Naposledy o tom, kolik banka při svých riskantních půjčkách porušila zákonů a předpisů. Dnes následuje několik stručných příkladů toho, jak se jednání banky vymyká zdravému rozumu a všem zásadám rozumného bankéřského byznysu.

Lidumil obchodníkem

Výše finanční částky (tzv. depozitu), kterou musela B. C. L. uložit proti čerpaným obchodním úvěrům (tzv. akreditivům) na blokovaném účtu u Komerční banky (KB), byla v roce 1998 snížena - místo 35 % z hodnoty akreditivu stačilo 25 %. Objem celkových úvěrů (tzv. angažovanost vůči B. C. L. ) se přitom stále zvyšoval. Depozit slouží jako zástava, ale zástavu normální banky snižují pouze v případě, kdy se snižuje objem financování či úvěrování, nikoli naopak. Proč banka snížila depozit, který si předtím sama stanovila? Asi proto, že klient přece „vzorně splácel“, nic naplat že novými „půjčkami“ ty staré. V září se rovněž ukázalo, že jeden a týž depozit (cca 40 milionů dolarů) sloužil jako zástava nejen pro akreditivy, ale i na kurzové spekulace, které firma B. C. L. prováděla skrze tzv. dealing Komerční banky. Skutečnost, že jedna zástava jistí zároveň dva různé druhy transakcí, a vedení banky o tom neví, je fenomén neslýchaný a svědčí o tom, jak je banka řízena. Aby…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte