Rámeček

OLDŘICH KRÁL
(nar. 1930 v Praze) vystudoval obor sinologie a dějiny Dálného východu na Filozofické fakultě UK, kde pak sám řadu let přednášel. V letech 1972–89 měl zakázáno učit, do r. 1986 i publikovat a pracoval jako kurátor ve Sbírce orientálního umění Národní galerie. Po revoluci se vrátil na fakultu, v roce 1993 byl jmenován profesorem sinologie a srovnávací literatury FF UK. Je autorem mnoha odborných knih, studií, statí a překladů, z nichž připomínáme alespoň Umění čínského románu (1965), překlady Sen o červeném domě I-III (1986–88), Kniha mlčení (1971, 1994), Kniha proměn, I-ťing (1995), Mistr Sun o válečném umění (1995). V letech 1990–98 vedl Ústav Dálného východu, od r. 1997 je ředitelem Mezinárodního sinologického centra při UK. V minulých dnech přijal překvapivě místo rektora na nově založené Literární akademii (Soukromé vysoké škole Josefa Škvoreckého).

Stal jste se rektorem první soukromé vysoké školy „tvůrčího psaní“. Jak se dá naučit být „tvůrčí“?

Škola bude klást důraz na imaginativní myšlení a na dělnost. Jádrem by neměly být přednášky, ale semináře, nebo spíš jakési dílny, kde půjde hlavně o praktikování věcí. Prakticky budeme pojímat i teorii, literaturu budeme spojovat s kritikou. Ze svého působení na vysokých školách vím, že u nás chybí nejen schopnost dobře psát, ale také dobře číst. Málo se pěstuje umění číst a pracovat s textem, výuka tvůrčímu psaní se často zaměňuje za výchovu spisovatele, která u nás má…

v27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte