Kdo je praotcem či průkopníkem globalizace? Těžko vybrat jediného člověka. Ale jedním ze svatých, kterým se v budoucí „světové vesnici“, postavíme-li ji, budou tesat pomníky, by měl být i Ted Turner. Zásluhu na tom má jeho dávný nápad zřídit první globální televizi. V éteru se stanice Cable News Network (CNN) představila poprvé před dvaceti lety - 1. června 1980. Dávno před internetem propojila kontinenty nepřetržitým tokem informací. Tím ovšem Turnerovo celosvětové angažmá nekončí. Má totiž lví podíl i na vzniku dalšího fenoménu, který dnes hýbe lidskou civilizací. Ten nese název infozábava.

Zbyly na něj zprávy

„V televizi můžete nepřetržitě pouštět jen asi čtyři věci. Filmy, sport a seriály, to už ale dělá někdo jiný. Takže na nás zbývají zprávy.“ Víc než dvacet let starý výrok televizního a reklamního magnáta Teda Turnera (61) naznačuje, že u vzniku televizního zpravodajského fenoménu nestálo žádné velké přesvědčení o historickém úkolu. Turner, navíc několikrát veřejně prohlásil, že zprávy vlastně nenávidí a že „dobrá zpráva je žádná zpráva“. Něco mu ale řeklo, že by na tom šly vydělat nějaké peníze. Dvacet let po svém vzniku se může CNN pochlubit nevídaným vlivem a úspěchem. Čtyři tisíce zaměstnanců především z USA, ale také z Velké Británie, Irska, Austrálie, Ruska, Bulharska, bývalé Jugoslávie, Maroka, Etiopie, Číny, Tchaj-wanu, Turecka, Česka a jiných zemí (na začátku jich bylo 225) připravuje denně zprávy, reportáže a diskusní pořady pro…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte