Milostný dopis, který se před třemi týdny objevil v elektronické poště milionů lidí, napáchal velké škody. Ani ne tak v srdcích jeho příjemců, jako v jejich databázích. Podle ohlasu v médiích to vypadalo, že byl úplně první. Ale není to tak, podobný typ síťového viru - v počítačové hantýrce nazývaného červ -, existuje už pár měsíců. Navíc během několika hodin po Loveletteru vymyslely řady internetových zlosynů dalších třicet variant tohoto dopisu. Poslední typ, nazvaný NewLove, je dokonce ještě ničivější. Co tedy způsobilo, že zrovna virus ILoveYou nadělal takovou paseku?

Má tisíc tváří

Jak červ ILoveYou vypadal, je dobře známé. Byl schovaný v souboru, přiloženém k e-mailovému dopisu, pod dlouhým názvem love-letter-for-you.vbs.txt. Název se v některých poštovních programech nezobrazoval celý, nebyla vidět jeho přípona. To mohl být jeden důvod, proč soubor bezmyšlenkovitě otevřeli i opatrnější uživatelé, kterým jsou soubory s neznámými příponami předem podezřelé. Ještě důležitější je asi psychologický důvod - kdo by nebyl zvědavý, co obsahuje milostný dopis, zvláště pokud přišel od blízkého známého? Proč se červ ILoveYou tak rychle a masivně rozšířil po světě? Jeho předchůce nazvaný Melissa dělal přece stejnou věc - vytvořil kopii dopisu s dalším virem a poslal se dál. Jenže Melissa byla mírnější - rozeslala se jen na padesát adres, které našla u infikovaného nešťastníka. Příkaz v programu červa ILoveYou zněl: rozešli se na všechny adresy, které…

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte