Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Lámání rekordů

Od listopadu 1998 lámou v Maďarsku právě aktuální povodně rok co rok dosud naměřené rekordy. I letos. U osmdesátitisícového města Szolnoku vrcholila povodeň 19. dubna na 10 metrech a 41 centimetrech, tedy na stavu o 70 centimetrů vyšším, než činil loňský „historický“ rekord. Loni se mluvilo o stoleté, letos již o pětisetleté vodě. Navíc v případě maďarských nížinných řek mají povodně velmi pomalý průběh, po dosažení maxima klesá hladina vody rychlostí jednoho centimetru za několik hodin. To znamená, že hráze jsou v postižených oblastech pod ničivým tlakem i několik týdnů. Podle dosavadních zkušeností se až v 80 % případů protrhávají teprve při opadávající vodě, kdy jsou promočené a poničené a pozornost obránců i kvůli únavě klesá. Odborníci upozorňují, že by se letošní situace mohla opakovat i v dalších letech. Není divu, že se hodně mluví o tom, proč tyto výjimečné povodně přicházejí a jak se proti nim bránit. Důvody i možnosti jsou různorodé. Statistiky upozorňují na to, že k podobným povodním dochází v Maďarsku zhruba jednou za třicet let (poslední byly v letech 1970–71). Povodňové období však nikdy nebylo tak dlouhé a ničivé. Že tomu tak je teď, je už spíše výsledkem lidské činnosti. A na některé faktory mají navíc sami Maďaři minimální vliv.

Řeky jako stoky

„Pětadevadesát procent našich toků pramení mimo území této země,“ upozorňoval János Gönczy, maďarský vládní zmocněnec pro Tisu, jmenovaný po únorové kyanidové katastrofě (

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.