Minulé pondělí skončilo ve Washingtonu týdenní zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky. Šlo by o víceméně rutinní pravidelnou schůzku, nebýt nezávislých iniciativ - týchž, které o sobě daly poprvé výrazně vědět loni v prosinci v Seattlu na zasedání Světové obchodní organizace.

Nic převratného

MMF i Světová banka v poslední době sklízejí kritiku ze všech stran. Kongres Spojených států jim vytýká přílišnou nákladnost a neefektivnost - odvolává se přitom na výhrady předních amerických ekonomů, shrnuté v tzv. Meltzerově zprávě (viz Respekt č. 15/2000). Ekologové se bouří, že řada projektů financovaných oběma institucemi škodí životnímu prostředí. Chudé země globálního jihu sdružené ve skupině G-77 si na schůzce, která ve stejné době probíhala na Kubě, hořce stěžovaly, že MMF i Světová banka se řídí především zájmy vyspělého světa, zejména USA. Co se tedy ve Washingtonu probíralo? Experti MMF představili svou revidovanou předpověď letošního vývoje světového hospodářství: díky americké ekonomice, která prožívá nejdelší hospodářskou expanzi v historii, bude i svět v tomto roce růst rychleji, než se čekalo. Především se však mluvilo o oblastech, které na současném příznivém vývoji nijak neprofitují: jednak o africké epidemii AIDS (postihla už 50 milionů lidí), jednak o odpuštění dluhů nejchudším zemím (například Ugandě). Vznikl výbor, který se bude koordinací obou…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte