Loňské bouře v Seattlu překvapily celý svět svou urputností. Málokdo věděl, co se vlastně děje. Vždyť šlo jenom o další konferenci vysokých finančních magnátů, zástupců obřích společností, jejich poradců a úředníků, jakých se do roka konají desítky. A co má být? Zdá se, že jinak tuto konferenci chápala mládež z Eugene a z dalších měst USA. Každá generace posledního století se hrozila nějaké totality. Pro mládež roku 2000 ji představuje těžko kontrolovatelná rozpínavost nadnárodních společností, bank a dalších světových finančních organizací. Schůzka v Seattlu jim připadala obzvláště nebezpečná, protože se tu měl odhlasovat světový obchod bez hranic. Nejaktivnější a nejpočetnější byl při těchto bouřích kontingent mládeže z univerzitního města Eugene.

Eugene

Město (125 000 obyvatel) leží ve státě Oregon na západním pobřeží USA. Po dvaceti letech relativního klidu tu znovu vyrůstá radikální mládež, dalo by se říci potomci odpůrců americké účasti ve vietnamské válce. A proč právě v Oregonu? Tento stát si už dávno vysloužil zvláštní postavení svým netradičním přístupem ke sporným otázkám dne. Třeba tím, že tu jako první legalizovali užívání marihuany. Po referendu povolili v roce 1997 aktivní euthanasii. Už dříve Oregon jako první stát zakázal používání aerosolů, aby se chránila ozonová vrstva, a přikročil k recyklaci obalů. Na eugenské univerzitě zakotvila řada bývalých hippies, dnes většinou v roli profesorů, kterým se univerzita v Berkeley…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte