Minulý týden statistický úřad oznámil čerstvé údaje o počtu lidí bez práce: v březnu se nezaměstnanost mírně snížila na 9,5 procenta, a to víceméně rovnoměrně po celé zemi (s výjimkou Ostravska). S českým trhem práce se to tedy má jako s celým naším hospodářstvím. Žádná tragédie, ale ani žádné velké zázraky. V dalších měsících bude nezaměstnanost stagnovat či mírně klesat. To ovšem neznamená, že nad ní naše ekonomika (nebo dokonce vláda) zvítězila; pouze začaly jarní sezonní práce. Problémy českého trhu práce leží přece jen hlouběji, jak na to upozorňují tři studie, jež nedávno postupně zveřejnily Světová banka, Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) a Evropská unie.

Zatuhlí a uzavření

Jak to, že je téměř každý desátý dospělý veden jako nezaměstnaný, a přitom jsou noviny i internet plné inzerátů hledajících zaměstnance? Proč „nejsou lidi“, když jich tolik nemá práci? Protože se nezaměstnaní a volná místa často vyskytují na různých, navzájem nedostupných místech. Může za to náš trh s bydlením (ustrnulý kvůli přetrvávající regulaci nájemného) a s tím spojená mimořádně nízká ochota Čechů stěhovat se za prací. Během 90. let tato „vnitřní migrace“ překvapivě ještě klesla a regiony jsou často navenek uzavřenými trhy práce, které se dlouhodobě topí ve vlastních problémech. Zpráva Světové banky doporučuje především větší flexibilitu. Dnes najdeme středočeské okresy s nezaměstnaností kolem pěti procent a téměř v jejich sousedství…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte