Nestává se tak často, aby po přečtení knihy, která se pokládá za knihu filozofickou, zůstávaly v paměti čtenářů především působivé obrazy. Nikoli teze, nikoli pojmy či smělý myšlenkový systém, nýbrž dramatické výjevy, barvitá vylíčení událostí anebo němá gesta, skrytá v jinak jednolité šedi archivních dokumentů. Jako by vše, co chtěl autor sdělit, bylo vizuální zkratkou řečeno právě v těchto obrazech. Snad právě toto je nejnápadnějším rysem knih francouzského filozofa Michela Foucaulta (1926–1984). Loď bláznů bude jeho čtenářům už navždy připomínat snahu rozumu oddělit se od šílenství, Velasquezovy Dvorní dámy zrcadlovou hru reprezentací, odkazujících k privilegovanému místu, vyhrazenému svrchované moci, a portréty anatomií poněkud přízračnou snahu lékařského pohledu proniknout k tajemství života v mrtvém těle. Tato technika obrazného shrnutí myšlenky je ale nejen poznávacím znakem Foucaultova stylu, nýbrž je to součást jeho metody. Obrazy, které cituje či vynáší z archivů, jsou klíčem k dokumentům, kterým chce vrátit hlas. Ale tímto klíčem se stávají teprve tehdy, pokud ožívají vzájemným setkáváním v prostoru, který Michel Foucault pečlivě inscenuje. Myšlenka se rozvíjí teprve mezi nimi, v jejich nebezpečné blízkosti.

Moc a vědění

Snad nejpříkladnější v tomto ohledu je právě Foucaultova kniha Dohlížet a trestat z roku 1975. Na jejím začátku se pečlivá dokumentární rekonstrukce veřejné popravy z roku 1757 setkává s návrhem reformy vězeňského…

v15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte