Neuplyne snad týden, aby se neobjevil na prvních stranách českých deníků. Vždycky, když se už na něj skoro zapomene, zjeví se zčistajasna zpráva, ve které hraje hlavní roli. Tu sežene do prázdné stranické kasy pár milionů od lidí z podnikatelského polosvěta, tu díky svému vlivu zachraňuje pro kamarády krachující Chemapol, tu zase na supertajné misi jedná v Bagdádu s generály Saddáma Husajna. Jeho šéf, premiér Zeman, ho považuje za „jednoho z nejschopnějších manažerů“, podle ministra vnitra má ovšem tenhle génius drobnou vadu: aniž by k tomu měl sebemenší pravomoc, snaží se ovlivňovat vyšetřování organizovaného zločinu. Čtyřkoalice dokonce navrhuje, aby jeho vliv na bezpečnost země prošetřila zvláštní vyšetřovací komise sněmovny. Na to, že vlastně nemá jinou moc než radit premiérovi, je toho až dost. A teď se navíc rozhodl, že své jméno přizdobí titulem senátora. Jméno, které symbolizuje čím dál vyšlapanější českou cestu: neprůhledné propojení politické a hospodářské moci. Miroslav Šlouf.

Chůva, komorník, poradce

Úspěšná kariéra ing. Miroslava Šloufa (51) během normalizace je notoricky známá: předseda českého Socialistického svazu mládeže, předseda ONV Praha 7, v letech 1977–1992 poslanec českého parlamentu, po revoluci krátce i jeho místopředseda. Podobných mladých a aktivních aparátčíků produkoval Husákův normalizační režim tisíce. Šloufovy schopnosti byly ovšem zřejmě i v době pozdního komunismu nepřehlédnutelné - za jednoho z "našich…

v15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte