Před středečním parlamentním hlasováním o zákonu zakazujícím českým firmám spolupráci na výrobě íránské atomové bomby byl poslanec Petr Nečas (ODS) plný jistoty: „Kolegové ze strany budou všichni pro.“ Ale spletl se. Ze čtyřiapadesáti přítomných poslanců ODS čtrnáct hlasovalo proti zákazu, dva se zdrželi. Ještě hůř dopadla druhá pravicová strana - Unie svobody. Z šestnácti přítomných delegátů se za atomové kontakty s Teheránem postavilo šest. Do skupiny odpůrců kolem jednotného poslaneckého klubu KSČM se pak ještě zařadili dva lidovci.

Nesrazili paty

Spolupráci na dostavbě íránské atomové elektrárny Bušéhr odmítlo od 80. let celkem devatenáct zemí včetně Číny a Ukrajiny. Česká firma ZVVZ Milevsko ale tvrdošíjně trvala na tom, že pro ni je to životní kšeft. A že svým vývozem vzduchotechniky neporušuje ani české zákony, ani mezinárodní úmluvy. Američané, Izraelci a další spřátelené státy nám ústy svých diplomatů vzkazovali, že zakázka napomůže Íránu postoupit v jeho práci na atomové bombě, a to je nepřípustné. V rukou totalitního režimu, který ještě nedávno věšel své oponenty na jeřábech, se totiž jaderná zbraň stává nebezpečím pro celý svět. Nutno podotknout, že Milevsko si již v době smlouvání zakázky na počátku loňského roku muselo být vědomo hrozícího rizika. Celá devadesátá léta se establishment západního světa snažil dostavbě elektrárny zabránit. Choutkám firmy ovšem výrazně napomohlo chování české vlády, která se přes rok zmítala v…

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte