V posledních týdnech se pozornost světa obrací k lítému boji o kandidaturu na prezidentské křeslo v USA. Kampaň tu vždy pohltí obrovské peníze. Ale co Rusko? Tam se letos v kampani utratí několikanásobně méně než minule a navíc se prezidentské volby nečekaně přesunuly z června na 26. březen: přitom většina kandidátů počítala s peněžními příspěvky až na květen - vyčerpali se parlamentními volbami v prosinci 1999. Nicméně hlavním (a jediným reálným) kandidátem je Vladimir Vladimirovič Putin. Na summitu ve švýcarském Davosu mířila na tři ruské představitele jedna otázka: „Who is Mr. Putin?“ Odpovědí bylo napjaté ticho: sál vybuchl smíchem a potleskem.

S preferencí 200 procent

V posledních letech získaly v Rusku nesmírnou oblibu ratingy politických stran a politiků. Poslední žert na téma Putinovy popularity zní: koncem března dosáhnou jeho preference 200 %. Drtivá většina analytiků už nemluví o tom, zda Putin zvítězí, ale zda zvítězí v prvním, nebo ve druhém kole. Fenomén jeho obliby lze vysvětlit hlavně tím, že Putin odpovídá představám většiny Rusů. Tvrdý boj více kandidátů s použitím indiskrecí největšího kalibru, který se očekával po špinavé parlamentní kampani, se zřejmě konat nebude. Ve válce totiž musí být aspoň dvě strany. Ale i tak mohou nastat potíže. Například volič přesvědčený o tom, že Putin zvítězí v každém případě, prostě nepůjde k urnám. Anebo, unavený reklamou Putina, bude hlasovat pro někoho jiného či proti všem. Moskevská agentura…

v11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte