Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Moc a bezmoc fotografie

Od začátku září vysílá Česká televize cyklus Sto fotografií 20. století. Vyrobila jej francouzská televizní a obrazová agentura Capa ve spolupráci s kulturním kanálem Arte. Přispěla jím do škály bilancujících pořadů, které se různým způsobem ohlížejí za odcházejícím stoletím, za přelomovými událostmi a určujícími osobnostmi. Připomeňme alespoň dvě bilance týkající se fotografie: v Lidových novinách už několik týdnů vychází na zadní straně, pod hlavičkou Fotografie století, výběr snímků sestavený americkou agenturou AP. Na některých tuzemských novinových stáncích je k dostání časopis American Photo - zámořský dvouměsíčník zvolil jako hlavní téma svého nejnovějšího čísla rovněž Fotografie století; vybral jich čtyřiačtyřicet, a ke každé připojil krátký komentář. Ale tyhle přehledy nemohou být s počinem agentury Capa příliš srovnávány. Ani ne tak proto, že její projekt je televizní, nýbrž - a to lze tvrdit, ačkoliv ještě zbývá odvysílat poslední třetinu cyklu - pro způsob zpracování. Capa připravila jedinečný kurz přemýšlení o fotografii a o jejích souvislostech.

Snímek jako příběh

Hned také musíme poznamenat, že nemá smysl jakkoliv polemizovat o skladbě oné stovky fotografií, a nemíníme poukazovat, jaký záběr mezi nimi schází nebo přebývá. Lze totiž napadnout prakticky každý takový výběr. Určité procento snímků v něm asi vždycky tvoří jakýsi „povinný fond“. Sem náleží například fotografie Joe Rosenthala, na níž vojáci vztyčují v závěrečné fázi…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte