Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Republika se odkládá

Průzkumy veřejného mínění již po léta ukazují, že tři ze čtyř Australanů jsou pro přerušení pouta s britskou monarchií. (Austrálie je jednou z 16 členských zemí Commonwealthu, které uznávají britskou královnu za hlavu státu. ) Jak se tedy mohlo stát, že se v referendu 6. listopadu vyslovila přesvědčivá většina z 12 milionů australských voličů proti republice? Jak to, že idea vlastní, australské hlavy státu, „muže či ženy z našich řad“, nakonec neprošla ani v tradičně republikánských státech, jako je Nový Jižní Wales a Victoria?Důvodů je několik, tím prvním je premiér John Howard. Tento monarchista nastoupil v březnu 1996 jako nový předseda vlády do už rozjetého vlaku, který se z vůle jeho labouristického předchůdce Paula Keatinga zdánlivě nezadržitelně řítil směrem k republice. Howard, lídr Liberální strany, měl jedinou možnost, jak přehodit výhybku: využít hlubokých rozporů mezi republikány, kteří si přejí přímou volbu prezidenta, a těmi, kteří jsou pro republiku ztělesňovanou spíše ceremoniálním prezidentem, zvoleným dvoutřetinovou většinou poslanců. Howard zná svého Machiavelliho. Loňská konference, která formulovala otázku pro referendum o osudu monarchie v Austrálii (Respekt č. 9/98), nabídla pod Howardovým vlivem voličům výběr jen mezi zachováním dosavadního stavu, kdy se britská královna stejně nijak nepodílí na řízení země, a hlasem pro prezidenta voleného parlamentem. K takovému typu republiky, „republice politiků“, nemá většina Australanů důvěru - politická…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte