Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Heslem je autonomie

Maďarská zahraniční politika je od roku 1990 ve snadnější situaci než česká alespoň v jednom smyslu: její tři priority - integrace do euroatlantických struktur, dobré vztahy se sousedy a ochrana maďarských menšin za hranicemi - spočívají, alespoň na vyhlášené úrovni, na konsenzu všech parlamentních stran. V praxi je to poněkud složitější. Komplikaci přitom neznamená krajně pravicová Strana maďarské pravdy a života (MIÉP), která se loni poprvé dostala do parlamentu a členství v NATO a EU jako správný extremista odmítá. MIÉP drží necelá 4 % mandátů a jejím hlavním politickým úspěchem je to, že si jí dnes až moc všímají média. Větším problémem je spor stran a intelektuální elity o vzájemný poměr tří zmíněných priorit. O to, která z nich je nejdůležitější a která by případně mohla ty další upozadit.

Hranice se nekryjí

Pravicová vláda, která se loni v létě ujala moci, obviňovala předchozí socialisticko-liberální koalici z toho, že v zájmu integrace hodila maďarské menšiny přes palubu. Aby dostala zemi do NATO, přesvědčovala předchozí vláda Západ o tom, že sousedské vztahy Maďarska jsou v pořádku a že členství země nezavleče do Aliance další spor. Proto také premiér Horn v reakci na dřívější výrok svého předchůdce Antalla o tom, že se cítí duchovním premiérem 15 milionů Maďarů, řekl, že on je naopak premiérem pouze 10 milionů občanů Maďarska. Hornova vláda například uzavřela smlouvu s mečiarovským Slovenskem. Vůči maďarským menšinám v cizině pak…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte