Když Bismarck koncem minulého století zavedl v Německu první státní systém povinného sociálního zabezpečení pro případ stáří, invalidity, nemoci a pracovních úrazů, byl významně motivován snahou potlačit rostoucí vliv sociálních demokratů a odborářů, kteří tehdy organizovali tyto platby na úrovni dělnických spolků. Skutečnost, že sociální systémy slouží velmi často jako nástroj politického boje, je všeobecně známa a svou zkušenost s ní mají i lidé v Česku. Například Klausova vláda valorizovala důchody před parlamentními volbami; za ministra Pilipa se jednorázově změnily podmínky navýšení důchodů pro potřeby schválení státního rozpočtu. Pokud tedy dnes někdo hledá odpověď na otázku, proč se od roku 1995 zastavila práce na reformě důchodového systému, nalezne ji nejspíše v konstelaci naší politické scény.

Není to naléhavé

V roce 1996 vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) oficiální publikaci popisující změny důchodového systému provedené od roku 1989. V poslední kapitole jsou uvedeny výsledky modelového výpočtu příjmů a výdajů tohoto systému v letech 1996–2020. Ačkoliv vývoj v posledních letech ukázal, že skutečnost je ještě o něco horší, než bylo odhadováno, trend směřující k deficitu systému za sledované období v řádech stovek miliard korun byl znám minimálně od roku 1996 všem vládám a členům parlamentu. O tomto problému se hodně psalo, pořádaly se konference a semináře. Chyběl jen zájem politiků, a to jak vládních, tak opozičních…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte