V létě roku 1996 vraštil náměstek Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) Pavel Bret čelo a říkal: „Začíná to celé mít příchuť zvětralého piva.“ Řeč byla o případu vlastizrady - tehdy totiž uplynul právě rok od chvíle, kdy ÚDV začal stíhat domácí strůjce a první aktivní pomocníky sovětské okupace Československa ze srpna 1968. A zaměstnanci úřadu cítili, že se jejich práce díky nepochopitelným průtahům na různých místech stává marnou.Uplynuly další tři roky. Potrestání vlastizrádců nejsme dnes o nic blíž. Naopak. Jako výstižná ilustrace českého vyrovnání se s minulostí působí třeba i to, že lidé, kteří pro okupanta lámali páteř svým spoluobčanům a ničili jejich životy, přežili ve svých hanspaulských vilách svého někdejšího „lovce“ Václava Bendu. A vlivný poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka se už dokonce nechal slyšet, že by bylo nejlepší celý ÚDV rovnou zrušit. Náhle však došlo k nečekanému překvapení: minulý týden se ve „vlastizradě“ něco hnulo.

Nebude to lehké

Nebýt téměř povinného zájmu médií kolem letošního 21. srpna, neštěkl by už po případu normalizačních vlastizrádců ani pes. Celá záležitost se totiž už nejmíň rok a půl jen válí v úředních šuplících a sedá na ni prach. Ostatně nezájem či nanejvýš znuděná kritika od veřejnosti i úřadů jsou pro ni charakteristické od počátku. Hned první várku obvinění dodaných Bendovými lidmi smetl pro formální nedostatky v srpnu 1995 tehdejší šéf pražských žalobců a někdejší komunistický…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte