Podle většiny pozorovatelů lze na ministerstvu financí cítit první změny. Nový ministr Pavel Mertlík a jeho náměstek Jan Mládek chtějí privatizaci České spořitelny a Komerční banky maximálně urychlit. Potvrzuje se hlavní rozdíl mezi Mertlíkem a Svobodou: Mertlík to s privatizací myslí vážně a jde o jednu z jeho priorit. Svoboda (a Snopková) měl k privatizaci přístup přinejmenším vlažný. Nicméně je třeba předem upozornit, že úspěšnost či neúspěšnost obou těchto prodejů bude opravdovým testem schopností Zemanovy vlády. Privatizace ČSOB byla proti tomu, co přijde, procházka růžovou zahradou. Úvěrové portfolio ČSOB bylo nesrovnatelně lepší než v případě dvou nových adeptů a privatizaci ústavu se dlouho věnovala předchozí vláda i samotný management banky.

Kdo zaplatí ztrátu

Dnes již je jisté, že Česká spořitelna přijde na řadu jako první. Inzerát byl už podán a přihlášeným zájemcům jsou rozesílány informační memoranda. České spořitelně na rozdíl od Komerční banky stát letos již jednou pomohl (převzal část špatných úvěrů a navýšil kapitál). Podle nejoptimističtějších předpokladů bude možné banku prodat v lednu či v únoru příštího roku. Jaké rozhodování bude pro představitele státu nejsložitější? Otázka zní, zda dokážou odlišit, kdo, co a s jakými motivy říká a doporučuje. Nejde o žádné maličkosti, ale o desítky miliard, které díky tzv. čištění portfolia od špatných úvěrů bude nakonec muset zaplatit daňový poplatník. Na první pohled se zdá, že jde o…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte