Před pátečními doplňovacími volbami v Praze 1 to vypadá na zázrak. Nikoli snad kvůli tomu, že podnikatel Václav Fischer si stojí na výhru už v první kole, nejpozději ve druhém proti herečce Jiřině Jiráskové. Zázračné se zdá, že tato kampaň získala své téma a volby do vysmívaného Senátu smysl. Chcete změny ústavy, jak je navrhuje ODS a ČSSD, nebo ne? Tak zní otázka pro sto tisíc voličů pražského centra, alespoň pro ty, kteří se nerozhodují podle svého oblíbeného divadla nebo cestovní kanceláře. Slova jako „vypadá“ a „zdá se“ jsou však na místě. Výše řečené je jen optický klam: volbám do Senátu stále chybí smysl a změny ústavy mohou projít bez ohledu na výsledek těchto voleb. Proč?

Budu skvělá brzda

Čeští politici se s oblibou trumfují, kdo má větší „mandát“. Hned úvodem je tedy třeba říci, že žádný poslanec, žádný zastupitel, žádný ministr, a dokonce ani prezident nemá tak silný mandát jako senátor. Vždyť člen Senátu své křeslo získal v těžkém dvoukolovém souboji. Stál v něm sám za sebe, nevyvezl se ukrytý na kandidátce a přinejmenším si může říci, že pokud nebyl ve svém obvodu nejoblíbenější, pak byl alespoň nejpřijatelnější. Potom ovšem přijde do Valdštejnského paláce a zjistí, že jeho silnému „mandátu“ odpovídají minimální pravomoci. K čemu to celé bylo, když nemůže mluvit do rozpočtu, když může zákony navrhovat jen Senát jako celek (poslanci to mohou dělat sami za sebe) a když jakékoli námitky celé horní komory smete pouhý sto a jeden…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte