Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Německý model končí

Na začátku 90. let, tedy v prvních letech transformace, se u nás v souvislosti s připravovanou kuponovou privatizací hojně diskutovalo o tom, jaký model kapitalismu v České republice vznikne. Tehdy převládl názor, že u nás zapustí kořeny tzv. německý model se silnou pozicí bank v průmyslu a podnicích. Obvyklé vysvětlení znělo, že Německo je nám geograficky blízké a že skrze obchod a investice nás tamější právní prostředí a zvyklosti ovlivňují. Jaká je dnešní skutečnost?

Česko: kuponové dědictví

Naše banky si v podnicích skutečně vytvořily silnou pozici. Částečně to způsobila kuponová privatizace, která měla odstartovat a rozvíjet kapitálový trh. To se nepovedlo a namísto toho bankovní domy posílily svou moc prostřednictvím svých investičních fondů a různých finančně-průmyslových konglomerátů. Dnes zůstává kapitálový trh stále zakrnělý. Většina investičních fondů ovládaných bankami se ale připravuje na tzv. otevření (nebo se již otevřela), a proto se už svých podílů v podnicích zbavila, aby získala hotovost na vyplacení podílníků. V některých podnicích měly akciové podíly přímo samotné banky - od té doby se jich však už většinou zbavily (pokud byl o tyto podniky jen trochu zájem), protože samy potřebovaly peníze. Banky poskytly příliš mnoho špatných úvěrů a na něčem se zkrátka zahojit musely. Významné vlastnické podíly v průmyslu si dnes udržuje jen finanční skupina kolem IPB Group a Nomury, všeobecně ale převládá snaha získat pro životaschopné…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.