Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Dopisy

Dopisy

Orientální privilegia

Reaguji na článek autorů J. Šídla a E. Taberyho Z cesty (Respekt č. 1–2/99).Po příchodu do Německa před třiceti lety jsem si mimo jiné musel vštípit pravidlo, že na přechodu má chodec naprostou přednost. Každý tamní řidič ví, že za úhonu na zdraví, způsobenou chodci na „zebře“, jsou přísné tresty. Později, když jsem se sám stal řidičem, k tomu přistoupilo ještě pravidlo, že když někomu „zajedeš do kufru“, tedy na něčí auto najedeš zezadu, jsi automaticky vinen („bist du dran“, tedy „jsi na řadě“) a musíš zaplatit všechny škody sám.Neurvalost českých, a zejména pražských řidičů dosahuje světové špičky. Vím, co říkám, chodil a řídil jsem leckde po světě. Někdy kolem loňských listopadových voleb si na mě na Karlově náměstí na přechodu zatroubil nějaký idiot za volantem, protože jsem mu podle jeho mínění svou příliš pomalou chůzí ukradl pár setin vteřiny jeho drahocenného času. Bylo to k večeru, ohlížet se po jeho čísle nemělo stejně cenu. Kde a s jakou vyhlídkou bych si mohl stěžovat?Stydím se za vás, moji milí nevychovaní krajané. Je-li vám pořád tak milý Balkán, neměli byste se cpát do Evropy. Nejvyšší čas začít s převýchovou. A kde jinde by se mělo začít než právě od hlavy, u nejvyšších činitelů. Jejich majáčky signalizují orientální privilegia, a ne že by ukazovaly tu správnou cestu do Evropy.

Ivo Kunstýř, Hannover

Internet pod stromeček

Svým…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte