Velitel čeky Felix Dzeržinskij jde po ulici a vtom do něho vrazí rozjívený chlapec. Dzeržinskij se zastaví, pokrčí čelo - ale pak se usměje a chlapce pohladí po tváři. Scénku s nadšením sleduje sovětský dělník a říká kolegovi, odboráři z Anglie: „Vidíte, jaký je soudruh Dzeržinskij lidumil?“ Brit krčí rameny, což sovětského dělníka rozčílí: „Vy to nechápete? Vždyť toho fakana mohl klidně odprásknout jako psa!“ Anekdota z komunistických dob popisuje dilema, před kterým budou při nadcházející schůzi sněmovny stát čeští poslanci. Mohou v prvním čtení schválit tiskový zákon a ohrozit tak existenci nezávislých novin, anebo prokázat, že jsou lidumilové, a zákon odmítnout i přesto, že ti oškliví novináři o nich často píšou úplně jinak, než by si sami přáli.

Moje pravda osvobozuje

Navržený tiskový zákon je z pohledu civilizovaného světa podobně nesmyslný jako případná Dzeržinského střelba. Vedle novinářů ho odmítají mezinárodní organizace, které se zabývají tiskem, právníci ho veřejně odsuzují jako nefunkční zmetek plný legislativních děr. A sám autor, vicepremiér Pavel Rychetský, nedokáže vysvětlit, k čemu je vlastně potřeba. Měl jen dva argumenty. Za prvé prý musíme po vzoru Evropské unie zavést institut odpovědi, který by umožnil občanům reagovat ve srovnatelné délce na všechny - třeba i pravdivé - články, které o nich v novinách napsali. Faktem je, že „právo na odpověď“ mají jen některé země EU, ale takový rozsah odpovědi, jaký chce Rychetský,…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte