V historii opoziční smlouvy se schyluje k převratu. Po roce života této světově unikátní mocenské finty vysvitla naděje, že z ní něco budou mít i voliči. Václav Klaus a Miloš Zeman se totiž předběžně dohodli na reformě volebního systému. ODS už model představila a smluvní partner slíbil, že se k němu do konce června definitivně vyjádří. Sněmovna by se mohla reformou volebního systému zabývat na podzim.

Úloha osobnosti v systému

Důvodů změnit poměrný volební systém je dostatek. Pokud se po volbách vítězné straně (jako ODS v roce 1992) podaří sestavit většinovou vládu s pomocí menších stran, může na ně později svádět vládní neúspěchy. Někdy zase získají příliš mnoho hlasů extremisté (v roce 1996) a podaří se zřídit jen slabou a nezodpovědnou menšinovou vládu. Anebo, jako loni, nejsou potenciální partneři schopni se spolu o vládě ani bavit, a menšinovou vládu obohatí ještě smlouva, která zajišťuje mocenské posty i straně, která není u vlády.Běžná liberální kritika rovněž tvrdí, že poměrný systém málo odráží vůli voličů. Lidé totiž volí kandidátky sepsané ve stranických sekretariátech a zvolení politici jsou tak mnohem více než občanům odpovědní stranickému vedení. Důsledky jsou jasné: jednotliví „zástupci lidu“ především vykonávají pokyny svých šéfů, případně stranických sponzorů. Voliči přitom nemohou protestovat. I když strana ve volbách ztratí třeba deset procent hlasů (což by ve většinovém systému znamenalo drtivou porážku), může se nadále…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

kontra-1 (kopie)
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte