Ve čtvrtek 20. května 1999 večer při poslechu televizních novin měli mnozí Italové nepříjemný pocit, že se vrátili o dvacet let zpět. Skupina teroristů zavraždila v 8 hodin ráno v centru Říma osmačtyřicetiletého profesora Massima D'Antonu, poradce ministra práce Antonia Bassolina.D'Antona nebyl příliš znám na veřejnosti. Po léta pracoval v levicové odborové ústředně CGIL, byl členem vládní strany Demokratická levice, z jejíchž řad pochází i premiér Massimo D'Alema. Měl ale klíčovou úlohu v současných snahách italské vlády o změnu pracovního zákonodárství. Jde především o regulaci práva na stávku u zaměstnanců státu a veřejných služeb. A právě tato jeho činnost jej se vší pravděpodobností stála život.

Prefekt měl pravdu

Téhož dne odpoledne byl v odpadkovém koši u redakce římského listu Il Messaggero nalezen leták s podpisem Brigate Rosse (Rudé brigády). Jeho text obsahuje kromě klasického útoku na americký imperialismus a válku v Jugoslávii i dogmatickou marxistickou analýzu současné italské společnosti, kterou prý charakterizují útoky kapitalismu na vymoženosti pracujících. A profesor D'Antona je označen za jednoho ze strůjců této politiky. Na tomto dokumentu překvapuje jen jediná věc: pro jeho autory jako by se během posledních 20 let ve světě nic nestalo, jako by berlínská zeď stále dělila kontinent a na Kremlu stále vláda rudá vlajka.Po první nejistotě i skeptické vyšetřující orgány prohlásily, že leták není podvrhem. "Domnívali jsme se, že…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte