Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Strašidla v dobách války

Německem obchází strašidlo, strašidlo mimořádného sjezdu Zelených. V tomto a podobném duchu se politická veřejnost našich západních sousedů znepokojovala od okamžiku, kdy předsednictvo mladé vládní strany svolalo v důsledku válečných operací NATO v Kosovu na 14. květen do Bielefeldu mimořádný sjezd. Přes obvyklou snahu o mediální duchaplnost nešlo pesimistickým prorokům ani o tradiční masochismus, ani o preventivní malomyslnost německé sebereflexe. Důvodů pro oprášení uvedeného citátu z éry nejenom třídních bojů bylo hned několik.

Fischer jako rétor

Za prvé: mimořádný sjezd byl svolán vzhledem k potřebě kvalifikovaného stanoviska k válce. Již to samo je dostatečně závažné. V případě strany vycházející z pacifistických tradic stejně tak bohaté jako mocensky podvázané Spolkové republiky však tato okolnost působila coby ostrá nálož. Druhým, neméně dramatickým momentem sjezdu byla skutečnost, že v současné době k rudo-zelené koalici neexistuje žádná seriózní alternativa. Přitom je známo, že válečné doby již tradičně nebývají vnitropolitickým stratégům nakloněné. Předsjezdové napětí stupňovaly i značné obavy o renomé Německa jako spolehlivého spojence NATO. Právě nevyzpytatelné chování Zelených jako domněle nejslabšího článku německé ukotvenosti v severoatlantických strukturách usnadňovalo zahraničním pozorovatelům najít způsob, jak ventilovat obecnější obavy o stabilitu veřejného mínění v Německu. Očekávaná konfrontace zelených „realistů“ a …

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte