Pár desítek hodin předtím, než se místopředseda ODS Miroslav Macek svěřil spoluobčanům se svou vizí velké koalice jeho strany s ČSSD, se ve Strakově akademii děly zajímavé věci. Předminulé pondělí totiž premiéra v jeho pracovně tajně navštívil Václav Klaus s Libuší Benešovou. Předseda ODS ovšem o schůzce nikomu nic neřekl. O dva dny později dokonce Mackův nápad charakterizoval do televizních kamer jako další z naprosto nečekaných úletů svého neřiditelného místopředsedy. Později se však ukázalo, že to nemyslel úplně vážně. „Ano. Doporučil jsem Zemanovi, že by měl vyměnit pár ministrů,“ vysvětlil šéf ODS Respektu jeden bod programu své schůzky se Zemanem poté, co se provalila na veřejnost. Tato slova potvrdila dosud jen tušenou skutečnost: že se totiž předsedové dvou nejsilnějších partají spolu tajně scházejí a debatují o výhledech a krocích současné vlády. Oba sice v tuto chvíli možnost velké koalice nahlas vylučují, ale na jejich slovo nelze příliš spoléhat. Před opoziční smlouvou říkali totéž. Praktičtější než důvěra v jejich veřejné zaklínání je teď pokus zjistit, jaké šance může sblížení obou vůdců mít v jejich mateřských partajích. Je dnes velká koalice na pořadu dne? Odkdy s ní můžeme počítat?

Být u toho

Vůbec prvním „nesmluvním“ outsiderem, který dostal šanci o variantách vývoje uvažovat, byl už před čtrnácti dny šéf Unie svobody Jan Ruml. Zatímco uvnitř seděla Benešová s Klausem, Ruml čekal na přijetí v předpokoji premiérovy pracovny.…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

kontra-1 (kopie)
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte