Téma kosovské války ovládlo společenskou diskusi ve všech státech NATO. Asi nejostřejší debaty vyvolal zásah Aliance v Praze. Je už všeobecně známo, že Česká republika tvoří spolu s Řeckem výjimečnou dvojici členských zemí paktu, ve kterých počet odpůrců úderu proti Miloševičovi převyšuje počet stoupenců. Nicméně spory o Kosovu se vedou i jinde. Odpověď na to, kdo se do nich zapojuje, o co v nich jde a na čí stranu se přiklánějí sympatie veřejnosti, přináší následující text.

Německo: bojová premiéra má podporu

Ačkoliv je Německo stabilním členem NATO už od roku 1955, operace v Kosovu je jeho prvním vojenským angažmá od konce 2. světové války. Všechny dosavadní průzkumy ovšem naznačují, že u občanů má zásah většinovou podporu. Výsledky v západní a východní části země jsou ale odlišné. Zatímco ve „staré“ Spolkové republice se zhruba dvě třetiny lidí (65 procent) vyslovují pro zásah, na území bývalé NDR je přibližně stejný počet dotázaných (60 procent) proti. Obecně lze konstatovat, že veřejnost projevuje o události v Kosovu silný zájem. Účast se vyznačuje především snahou lidí aktivně pomoci kosovským uprchlíkům. Stávající vlna dobročinnosti převyšuje podle pracovníků humanitárních organizací i tu, kterou vyvolaly předloňské povodně na Odře. Spolková vláda se zavázala přijmout deset tisíc uprchlíků z Kosova, kteří mají být rovnoměrně rozmístěni po celé zemi (velká část z nich už přiletěla). Němci jsou na běžence zvyklí a zatím se žádné výraznější…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte