Tento pátek, měsíc po začátku náletů Severoatlantické aliance na Jugoslávii, se ve Washingtonu sejde zásadní summit NATO. Jeho úkol zní grandiózně: vytyčit novou strategii Aliance pro 21. století. Jenže výchozí pozice až tak grandiózně nevypadá. Po měsíci náletů Slobodan Miloševič nezměkl natolik, aby se vzdal, a NATO neztvrdlo natolik, aby zasadilo rozhodující pozemní úder. Aby bylo dobře rozuměno, nejde o výsměch ani o kázání morálky, ale jen o konstatování faktu: NATO se ocitlo v situaci, na kterou nemá předem jasný recept. A právě jakýsi pokus o univerzální recept by měla přinést nová strategie.

Recept vzniká za pochodu

Recepty vznikající za pochodu přinášejí řadu nevýhod, i když jsou lepší než nečinnost. První, co bije do očí, je tragédie kosovských uprchlíků, již se nepodařilo zastavit. Dále sem patří i plus pro protivníka - Miloševič má teď v očích drtivé většiny Srbů silnější legitimaci než kdykoliv dříve. A nelze zapomenout na hrozící rozklíženost ve vlastních řadách Aliance. Pokračovat v náletech, nebo je postupně ukončit? Zahájit pozemní operace, nebo na ně zcela rezignovat? Tyto a podobné otázky padají ve všech členských zemích NATO. Právě aby se oné nejednotě předešlo, objevily se už konkrétní návrhy - šestibodový plán NATO a minulou středu iniciativa Spolkové republiky. Oba plány požadují odsun vojenských i polovojenských jednotek z Kosova, rozmístění mezinárodních sil a návrat uprchlíků. Na tom by nebylo až tolik nového, to už je…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte