Jak počtem, tak z valné části i kvalitou vydaných knih, hudebních nahrávek či filmových premiér bylo letošní české kulturní léto spíše povadlé. Ale jako by to chtěly vynahradit fotografické podniky v hlavním městě. V Respektu č. 36/98 Karel Thein dokonce označil nyní již skončenou expozici Odveta Veroniky - Od Man Raye po Matthewa Barneyho, na níž své „trofeje“ představila soukromá sbírka nadace Lambertových, za „nejlepší a nejobsáhlejší fotografickou výstavu, jakou jsme u nás za řadu let mohli vidět“. Ovšem stále ještě přístupná retrospektiva americké fotografky Cindy Shermanové v Galerii Rudolfinum není pro představu o umělecké fotografii v soudobé západní výtvarné kultuře o nic méně důležitá; už proto, že Lambertovi vlastní též několik prací této newyorské umělkyně, jedné z nejvlivnějších postav výtvarné scény 80. a 90. let.

Nesnesitelná lehkost identity

Dosavadní reference o retrospektivě Cindy Shermanové (nar. 1954) se kromě nadšených poznámek o úspěchu Rudolfina, že získalo takové jméno, omezují na obecné výklady o zobrazování a zdání, o hororech, sexu a pornografii, o vztahu subjektu a objektu, případně zacitují nebo převyprávějí něco z bohaté škály zahraničních recenzí, esejů a studií, které na sebe váže dílo této umělkyně. Ale namísto prefabrikovaných a hodnotově již zaručených konstatování stojí za pokus odpovědět na otázku, nakolik jsou práce newyorské…

38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte