Po loňské vraždě súdánského studenta Hassana Abdelradiho se v Praze na jedné demonstraci sešli představitelé vlády, opozice, parlamentu, katolické církve, studentů a odborů, aby společně vyjádřili svůj odpor proti rasismu. Nejradikálnější byl tehdejší vůdce opozice Miloš Zeman. Vystoupil s návrhem „legislativně“ zakázat hnutí skinheads, mezi jehož stoupence se vrah počítal.

Zemanova představa práva

Sociální demokraté slibovali, že dostanou-li se do Strakovky, přinesou především změnu. Změnu politického stylu, změnu ve stagnující ekonomice, a dokonce i změnu k lepšímu v nedostatečném pocitu bezpečí, tedy mnohem ostřejší boj proti kriminalitě všeho druhu. Co z toho splní, se dnes nedá odhadnout, z mnohého vycouvali těsně před volbami, a hlavně po volbách, když sestavili svou vládu jedné strany. Rozhodně však neustoupili ze své lásky k všelijakým zákazům a příkazům, případně výhrůžkám. K těm posledním patří jak vyjádření ministra bez portfeje Jaroslava Bašty, že stačí zavřít pár neloajálních úředníků, aby se ti ostatní stali loajálními, tak i opětovný výkřik novopečeného premiéra Miloše Zemana, že se zasadí o zákaz hnutí skinheads. Jeho výrok o skinech překvapí o to více, že je dávno notoricky známý jeden fakt: zakázat nebo rozpustit neregistrované hnutí prostě nejde. Na tom se shodují legislativci ministerstva vnitra, policisté i předseda Ústavního soudu. Zemana ale zřejmě pořád ovládá představa, že právo by mělo tak trochu poslouchat politiku:…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte