Jak jsme se minulý týden dozvěděli, jedním z prvních činů nového předsedy sněmovny Václava Klause se stal „razantní zásah“ proti rozhazovačným praktikám sněmovny. Pracovníkovi, který naservíroval na jednání sněmovny o pár kafí navíc, bude jejich cena stržena z platu.

Šetřit koruny, ztrácet miliardy

Může se pochopitelně jednat pouze o jeden ze spontánních projevů Klausovy šetřivé povahy (jak jednou řekl novinářům, ve Strakově akademii často sám po večerech zhasínal v opuštěných kancelářích a na chodbách světla), jisté je ale také to, že podobnými postupy s patřičnou publicitou může Klaus posbírat u voličů nějaké ty body. Vždyť poslanci se, pokud šlo o jejich pohodlí a luxus - bez ohledu na to, z které jsou politické strany -, nikdy na zájmy daňových poplatníků ani trochu neohlíželi, a to je také jeden z důvodů, proč parlament zůstává z pohledu občanů nejméně populární ústavní institucí.

Začít u dvou kafí navíc je přesto poněkud směšné. Vždyť víme, že právě přednedávnem se poslanci klubu sociální demokracie přestěhovali do jednoho z největších paláců na Malé Straně, který je za stovky milionů zcela čerstvě zrekonstruován a luxusně zařízen. Že by Klaus jako představitel té „pravé opozice“ někoho v tomto smyslu kritizoval? To se od něho vskutku čekat nedá. K šetření měl zřejmě vždycky sklony, ale bohužel jim nepropadal tolik a tak často, když se jednalo o stamiliony či miliardy.

V letech 1994 a 1995 Klausova vláda neustále rozpouštěla…

32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte