Po obyčejném úředníkovi se obvykle nechce, aby hýřil nápady a staral se o práci svých kolegů. Úplně stačí, když to bude klidný, výkonný a slušný člověk. Ale politik? Co by to bylo za státníka bez odvahy, idejí a vynalézavosti.Dočasná vláda Josefa Tošovského, jejíž půlroční éra skončila minulou středu jmenováním levicového kabinetu, byla složena napůl z „úředníků“, napůl z čistokrevných politiků. První část reprezentoval především premiér, který se stal téměř ztělesněním úřednických ctností, druhou polovinou byla liberálně-konzervativní koalice, kterou lze ztotožnit s tvářemi Josefa Luxe za lidovce a Vladimíra Mlynáře za pozdější Unii svobody.

Pěkná gesta navíc

V učebnicích dějepisu se možná objeví, že za éry Josefa Tošovského parlament odhlasoval vstup země do Severoatlantické aliance a že byla prodána první velká banka. V obou případech šlo o věci, které dobíhaly a které by se odehrály i pod vládou Václava Klause. Jsou to právě příklady dobrého úřadování - nic víc, nic míň.Ale díky tomu, že ve vládě nebyli jen úředníci, kteří dělají to, co se má a musí, staly se i věci, na něž se v pozdní Klausově éře čekalo marně. Liberální část vládní koalice se pokusila o průhlednější vládnutí, když jsme se díky ní dostali už velmi blízko převratnému zákonu o svobodě informací, prudce povolila ceny energií a nájmů, rozjela prodej zbylých velkých bank. Zároveň se ale v dosud nebývalé míře projevil ekonomický i politický konzervatismus KDU-ČSL. Kvůli lidovcům…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte