Snad pod dojmem svého úspěšného angažmá v Bosně a Hercegovině se NATO bez velkých úvah odhodlává k možnému zásahu v Kosovu. Ale v tomto případě úvahy na místě jsou - a dalo by se říci, že mnohem spíše než před zákrokem Aliance v Bosně. Až dosud nikdo z veličin NATO, EU či OSN nezodpověděl základní otázku: jaký je vlastní cíl případného mezinárodního zásahu v Kosovu.

Mezi dvěma kameny

Samotná hrozba - či už počátek - krveprolití nestačí k tomu, abychom rýsovali paralely. Vezměme to po pořádku.V Bosně směřoval zásah NATO na ochranu a podporu těch, kterým šlo o celistvost nedávno uznaného státu - celistvost sice poněkud fiktivní, ale dnes přece jen jakž takž fungující. V Kosovu by zásah směřoval na ochranu těch, kterým jde dnes už výhradně o samostatnost (respektive o Velkou Albánii). Jenže toto jejich přání by nepodpořil.V Bosně měl zásah také zastavit etnické čištění země, byť už bylo v samém závěru. V Kosovu etnická homogenizace v podstatě skončila. Kosovo roku 1998 nemá nic společného s etnicko-náboženskou mozaikou Bosny roku 1992: Albánci se přinejmenším během posledních deseti let stali zcela dominantní složkou, zatímco Srbové odešli nebo žijí v severních pohraničních okresech. Současné násilnosti srbské policie vyvolaly vlnu uprchlíků, ale nesměřují k plošné etnické čistce; ta by při počtu dvou milionů Albánců nebyla ani technicky zvládnutelná. Spíše ve zhrublé podobě připomínají tzv. Alonův plán - třicet let starý koncept "strategických…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte