Rakušan Werner Schwab a Angličan Tom Stoppard jsou dva současní divadelní autoři zcela odlišného stylu, temperamentu, kulturní tradice, způsobu používání jazyka atd. Postavit je vedle sebe lze snad jen jako dva antipody, jako pana Hyda a dr. Jekylla soudobého divadla. Werner Schwab představuje pól temně groteskní, parodisticky pitvorný. Jeho postavy-monstra se střídají v přednášení jazykově výbušných monologů, jejichž účinek je natolik otřásající, že už tu pak není místo na dramatickou zápletku, konflikt či psychologii. To vše je nahrazeno destruktivní silou řeči, jakousi jedinečnou poezií ošklivosti. Tom Stoppard je naproti tomu rafinovaný dědic konverzační lehkosti a duchaplnosti Oscara Wilda, ovšem postmodernisticky „zestárlého“, to znamená zproblematizovaného historickou skepsí a pocitem jistého vyčerpání a únavy kultury a z kultury, takže už nezbývá než ji „převlékat“ a z vážného dělat komické.

Schwabovi a Stoppardovi je však určitě společné jedno: vysoká literární hodnota jejich textů. Každý na to jde jinými prostředky: Schwab tvoří a zároveň destruuje jazyk, Stoppard staví a zároveň relativizuje myšlenky. V obou případech je však výsledkem dílo, které má svou vlastní cenu a jež stejně vidět inscenované, jako je číst coby samostatný literární žánr - v tomto článku preferujeme druhou možnost. V Čechách je však nyní možné obojí. Schwabovu hru Prezidentky uvádí Divadlo Na prahu (v Praze vystupuje v Divadle Na zábradlí a v Dejvickém divadle), Stoppardovu…

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte