Začátkem října se v Praze v rámci akcí Nadace Bohemiae uskutečnil dvoudenní seminář nazvaný „Investiční příležitosti na trzích střední Evropy“. Mezi pozvanými hosty byla i řada asijských podnikatelů a ekonomů, kteří zde hovořili jednak o zkušenostech s transformací asijských ekonomik, jednak o svých zkušenostech s investicemi v České republice. Respekt připravil zkrácené znění úvodní přednášky generálního tajemníka International Cooperation and Development Fund z Tchaj-wanu pana Ping-Cheung Loha a pana Masafumi Omota, výkonného ředitele společnosti Matsushita Television Central Europe, která nedávno postavila novou továrnu v Plzni.

Ping-Cheung Loh: Dívat se za hranice vlastní země

Tchaj-wan je velice malá země, máme pouze poloviční území ve srovnání s Českou republikou, přičemž počet obyvatelstva je ale dvojnásobný. Dvě třetiny našeho území jsou navíc nevhodné pro život - dovedete si tedy asi představit, jak je ta jedna třetina přeplněná. K zásadnímu politickému obratu u nás došlo - podobně jako v České republice - na začátku padesátých let. Vy jste se obrátili směrem na východ, my na Tchaj-wanu jsme byli zaplaveni více než dvěma miliony emigrantů z komunistické Číny. Museli jsme tyto lidi nejen absorbovat, ale museli jsme přežít v situaci, kdy na obranu země šlo 45 % našeho rozpočtu. Dnes se nám už ovšem mnohé podařilo. Otázka tedy zní, jaký byl náš recept.

Dlouhá cesta

Na Tchaj-wanu jsme začali zemědělskou reformou a…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte