V posledních týdnech se na hlavu české politické reprezentace snáší kritika z řad expertů NATO. Naše elita podle nich nevěnuje dostatečnou pozornost problémům obrany země. Korunou výhrad bylo neformální sdělení šéfky americké diplomacie Madeleine Albrightové, která si při svém nedávném pobytu v Praze stěžovala na pomalé změny zákonů, špatnou personální politiku českého ministerstva obrany a celkově na náš laxní přístup k otázce vstupu do NATO. Minulý týden věci náhle dostaly rychlý spád: sešli se prezident Havel s premiérem Klausem, pak Havel s ministrem obrany Výborným a v nejbližší době má proběhnout schůzka Klause s Výborným. Všichni tři naznačili, že jednají o závažných personálních změnách, které by se měly dotknout postů všech náměstků ministerstva obrany a ve vedení armády. Navíc se urychlily práce na zákonech a sněmovna by se tento týden měla zabývat ústavním zákonem o bezpečnosti, po ústavě druhou nejdůležitější právní normou tohoto státu.

Na kterou školu jste chodil?

Zahraniční experti se domnívají, že Češi nemají o Alianci zvláštní zájem. Je to prý vidět i z toho, že zatímco například v USA běží ostře sledovaná senátní diskuse o rozšíření NATO a Albrightová tvrdě přesvědčuje senátory o správnosti tohoto kroku, v Česku stojí otázka vstupu na okraji zájmu elit. Důsledkem je pak malá podpora ze strany obyvatel.

Druhá výhrada je už naprosto konkrétní: České republice chybí obranné plánování, které by ozřejmilo, kolik peněz bude…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte