Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Demokracie je fajn, ale...

Od doby, co dostal mediální politiku církve na starost biskup Václav Malý, vystupují katolíci před veřejností razantněji než dříve. Když se před dvěma měsíci biskupové s vládou nedohodli na způsobu oddělení církve od státu, přirovnal Malý nekřesťanský postoj některých ministrů ODS k chování komunistů. Když pak před dvěma týdny spáchalo v americkém San Diegu 39 členů náboženské společnosti Nebeská brána sebevraždu, neváhal nový biskup veřejně doporučit, aby u nás byly podobné sekty zakázány. Lidovým novinám pak doslova řekl: „Demokracie je fajn, ale manipulace s člověkem vedoucí k narušování duševního zdraví je proti základním lidským právům.“ Ti, kteří jmenování někdejšího známého obhájce lidských práv biskupem přivítali jako důkaz snahy české katolické církve uplatnit ve veřejném životě vyšší a tradiční rozměry evropské kultury, musí být nyní zklamáni. Biskup Malý nejenže naznačil, že víc než co jiného bude hájit především zájmy domovské církve, ale se svou apoštolskou razancí to rovnou poněkud přehnal.

Už je pozdě

Nemá smysl vyvracet Malého názory na lidská práva: moderním lidem je určitě bližší výklad, podle něhož má každý právo nechat sebou manipulovat, kdy chce a kým chce. Zajímavější jsou jeho názory na demokracii. Biskup má pravdu, když se mu nelíbí sekty, které se pomocí různých náboženských a psychologických technik snaží ovládnout co nejvíce lidí a vydělat na nich co nejvíce peněz. Bezpochyby i v demokratických zemích je na místě snaha…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.