Když čtrnáct dní před volbami do Poslanecké sněmovny předseda ODS slíbil voličům dvojnásobné platy, mnozí nevěřícně kroutili hlavou: jak vlastně hodlá premiér ambiciózní slib splnit? Kritici upozorňovali, že taková prohlášení mohou být vysoce nebezpečná, neboť v ekonomice vyvolávají očekávání, jež se pak berou jako samozřejmá. Uplynulo pár měsíců a bumerang se premiérovi vrací se vším všudy: některé odborové svazy nyní žádají, aby jim vzrostly platy o dvacet procent. „Při nynějším kolektivním vyjednávání nám premiér Klaus velmi pomohl,“ přiznal přímo předseda podnikového výboru odborů ústecké Spolchemie Jaromír Fendrych.

Nebezpečné vzlínání

Odboroví předáci se samozřejmě mohou odvolávat, na co chtějí. Při věcné debatě ovšem není podstatné, kdo co řekl, nýbrž co řekl. A hlavně zda to, co řekl, lze racionálně obhájit. Klausův nešťastný květnový výrok však rozhodně do této škatulky nepatří. Jestliže se premiér rozhodl v předvolebním vzrušení slíbit do roku 2000 dvojnásobné platy, šlo tu o pověstnou do půlky naplněnou sklenici: buď totiž v ČR postupně klesne inflace, pak ale mzdy nemohou bobtnat slíbeným tempem, nebo bude průměrný občan na přelomu tisíciletí pobírat vysněných dvacet tisíc, ale valnou část této nominální hodnoty sežere vzedmutá cenová hladina.Pokud tedy odboráři nechtějí, aby jejich příjmy v následujících letech spolkla inflační hydra, měli by se krotit. Zatím se bohužel zdá, že samozvaní zástupci pracujících ani této jednoduché…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte