Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Zahraničí

Mezi zklamáním a protestem

Neděle 13. října se nepochybně zapíše do novodobých dějin Rakouska. Poprvé od vstupu země do Evropské unie (EU) proběhnou přímé volby poslanců do Evropského parlamentu a Rakousko definitivně završí integrační proces. Tyto volby na sebe upozornily už před měsícem - rozruchem okolo kandidatury židovského dramatika Petera Sichrovského na listině Haiderovy Svobodné strany Rakouska (viz Respekt č. 38/96). Nicméně jejich hlavní rozměr zůstává v rovině domácí politiky.

Po euforii zklamání

Termín eurovoleb vybíraly obě vládní strany velmi opatrně. Není vyloučeno, že kdyby integrační smlouva z roku 1994 Rakousko výslovně nezavazovala uskutečnit první přímé volby evropských poslanců nejpozději do dvou let po vstupu do EU, konaly by se možná až napřesrok. Průzkumy veřejného mínění totiž naznačují, že spokojenost voličů s členstvím v Unii se pohybuje kolem bodu mrazu. Podobně jako ve Švédsku nastalo i v Rakousku po počáteční euforii vystřízlivění: občané se stále častěji ptají: kde jsou nové pracovní příležitosti v rámci velkého společného trhu, které kdysi slibovali politici? Stejně tak se nepotvrdila svého času naprosto vážně míněná předpověď státní tajemnice pro otázky evropské integrace Brigitte Edererové, že každá domácnost ušetří po vstupu do EU v průměru 1000 šilinků měsíčně.Nejde však zdaleka jenom o výši cen spotřebního zboží. Po dvou letech participace na společném…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.