Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Především vyrovnaný rozpočet

Mocenský a manévrovací prostor nové vlády, jež se za pár dnů pokusí získat v parlamentu podporu pro své programové prohlášení, je nejen omezen ČSSD, ale i přízrakem předčasných voleb. Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že otázkou pouze je, zda si nová vláda může dovolit na rok či dva odložit zásadnější a koncepční reformy a snažit se zachovávat status quo. Jinými slovy, zda jsme již tak daleko, abychom si mohli dovolit bránit stávající stav věcí, tedy ani příliš neustupovat opozici, ani ji příliš nedráždit.

Reforma nemůže skončit

Z obecně filozofického hlediska je třeba říci, že reforma či transformace je svým způsobem nikdy nekončící proces, a to nejen v České republice. Reformy zažívají v Latinské Americe, ve východní Asii, ale stejně tak i v západní Evropě. Liberalizuje se pracovní trh, reformují se sociální zákony a penzijní systémy, rozbíjejí se státní monopoly atd. Svým způsobem probíhají reformy i globálně - například celosvětové snižování celních sazeb v rámci uruguayského kola GATT (dnes WTO). Zkrátka svět už chápe, že pokusy o udržování „stavu věcí“ většinou vedou k zhoršení „stavu věcí“.Vraťmě se však domů a představme si vládu, která skutečně bude důsledně hrát roli mrtvého brouka. Takový stav bude k činosti motivovat především nevyzpytatelný parlament, od něhož pak lze čekat nevypočitatelné a chaotické legislativní kroky. Stačí si vzpomenout, jak i v relativně stabilní politické situaci uplynulých čtyř let se poslancům…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte