Haris Silajdžič prý nemá rád novináře, říká se o někdejším bosenském premiérovi. Jisté je, že při své nedávné návštěvě Prahy Silajdžič této pověsti dokonale dostál: na domluvenou schůzku se bez omluvy dostavil s dvou a půl hodinovým zpožděním, s neskrývanou arogancí se zdráhal uvést jakoukoliv zajímavost o svých současných i minulých aktivitách a na položené otázky víceméně odpovídal kusým ano či ne. Rozhovor, který měl trvat půl hodiny, se vyčerpal po necelých patnácti minutách. Přesto si - nejenom bosenská - veřejnost tohoto politika oblíbila: s jistou nadsázkou ho můžeme považovat za posledního mohykána vize o nedělitelné, multikulturní, demokratické a sekularizované Bosně a Hercegovině.

Proti mocipanství

Dnes je již nabíledni, že zmíněnou vizi po představitelích bosenských Srbů a Chorvatů pomalu opouští i sarajevská vláda prezidenta Izetbegoviče, jež se během války prezentovala jako její nejskalnější zastánce. Stačí si vzpomenout na březnové vyhnání zbylých Srbů z těch sarajevských předměstí, jež v rámci daytonské dohody předalo bosenskosrbské vojsko ústřední vládě: už tehdy vysvítalo, že s „multikulturními“ ambicemi Aliji Izetbegoviče není něco v pořádku. Vtírá se myšlenka, že idea jakéhosi malého islámského státečku na troskách Bosny by jeho lidem nebyla úplně cizí.Právě proto se Haris Silajdžič před časem rozhodl opustit své premiérské křeslo, vrátit legitimaci vládnoucí muslimské strany a založit stranu vlastní. Byly tu však i další…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte