Když před rokem vstupoval nový francouzský prezident do Elysejského paláce, doprovázelo ho očekávání hlubokých změn. Veřejné mínění chápalo, že dosavadní model se přežil a není schopen účinně řešit stávající krizi. Prezidentský kandidát Chirac ostatně právě tato očekávání svých spoluobčanů ve volební kampani mistrně využil a nasliboval doslova všechno všem. Vystřízlivění na sebe nedalo dlouho čekat a po řadě polovičatých, vzájemně se anulujících reforem z loňského podzimu se prezident i se svým premiérem Juppém dostali na samé dno výzkumů popularity. Po únorovém vystoupení Jacquese Chiraka v televizi, kdy v pečlivě režírovaném prohlášení seznámil Francouze se svými plány na reformu armády a vojenského průmyslu (viz Respekt č. 10/96), však i jeho političtí odpůrci uznali, že tentokrát to prezident myslí vážně. Už jenom rozvržení změn na šest let, tedy do konce volebního mandátu, ukazuje, že právě touto reformou se Chirac chce zapsat do francouzských dějin.

Už v konkrétních rysech

Hlavní rysy Chirakovy reformy dostaly konkrétní podobu v pondělí 13. května, kdy vláda schválila návrh „zákona o vojenských programech na léta 1997 až 2002“ a rozhodla o jeho postoupení parlamentu. Je nutno podotknout, že obdobný rituál se odehrává ve Francii s železnou pravidelností od roku 1961. Ale se stejně železnou pravidelností se tyto zákony postupně mění a velmi často zcela upadají…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte