Vláda České republiky konečně začíná dělat něco pro to, aby majetek občanů uložený na kapitálovém trhu nepodlehl totální zkáze. Minulý týden projednávala novely tří zákonů (zákon o cenných papírech, zákon o burze a obchodní zákoník) předsedy rozpočtového výboru Tomáše Ježka. Tento týden přijdou na řadu konkurenční návrhy Ministerstva financí.

Na poslední chvíli

Cílem těchto aktivit je zavést na našem kapitálovém trhu podmínky srovnatelné s vyspělými zeměmi. Vedle jiných problémů řeší novely zejména dnes tolik populární ochranu minoritního akcionáře. K tomu je nutno dodat, že vláda se svou iniciativou přichází doslova za pět minut dvanáct. Dvanáctého ledna má totiž poslední možnost, aby své návrhy předložila parlamentu. Pokud by to nestihla, mohly by být novely projednávány až v příštím volebním období.Ačkoli se o problémech a úchylkách českého kapitálového trhu hovoří již řadu měsíců, Ministerstvo financí práci na novelách neustále odkládalo. K urychlení práce je zřejmě přiměla až politizace celé situace kolem tzv. třetí vlny a razantní postup Tomáše Ježka. Ten již loni předložil své návrhy k prostudování poslancům. Vláda si na ně udělala čas až minulý týden.

Co se skrývá v novelách

O co vlastně v Ježkových novelách jde? Asi nejznámější je jeho dodatek k zákonu o cenných papírech, který zavádí tzv. ohlašovací povinnost a povinnost odkupu akcií od drobných akcionářů. Podle této úpravy bude muset každý, kdo získá 10, 20,…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte