Minulý pátek proběhly na pražské burze poslední letošní obchody. V průběhu svátků se bude burza stěhovat do nových prostor v Holan centru, kde bude zároveň sídlit Středisko cenných papírů.

Letošní rok potvrdil stoupající zájem o obchodování. Na burze změnily majitele cenné papíry za téměř dvě stě miliard korun, což je zhruba třikrát více než loni. Pro srovnání, je to částka, která se blíží polovině státního rozpočtu na tento rok. Na celkových obchodech se akcie podílely necelými dvěma třetinami. Zbytek připadl na obchody s dluhopisy.

Mnohem méně se dařilo cenám českých akcií. Zatímco na zahraničních burzách padaly dlouhodobé rekordy, naši burzu ovládl pokles cen. Oproti závěru loňského roku spadly ceny v průměru o 24 procent. Nebýt prázdninového nárůstu, byla by ztráta ještě větší. Historického minima totiž kurzy dosáhly na konci června. V té době činil propad proti loňsku již hrozivých 31 procent. Naopak absolutně nejvyšší byly ceny v březnu roku 1994. Ve srovnání s tímto obdobím můžeme dnes akcie koupit v průměru o dvě třetiny levněji.

Poslední dva týdny byly velmi specifické. Podobně jako loni se odehrávaly největší transakce. Obvyklé týdenní objemy kolem čtyř miliard korun se zvedly nejprve na devět a v posledním týdnu na dvacet miliard. Podle názoru účetních expertů jde toto zvýšení na vrub manipulaci s hospodářským výsledkem. Zejména fondy si přes vybraného prostředníka prodávají a zpětně kupují v přímých obchodech velké balíky akcií za cenu, která…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte