Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected].

Komentáře

Když politika vítězí nad rozumem

Tento pátek (15. prosince) by do Prahy mělo přiletět speciální letadlo slovenského premiéra Mečiara. Mělo by přivézt deset gotických obrazů a výměnou odvézt bojnický oltář.

Tento pátek (15. prosince) by do Prahy mělo přiletět speciální letadlo slovenského premiéra Mečiara. Mělo by přivézt deset gotických obrazů a výměnou odvézt bojnický oltář. K jeho opětovnému vysvěcení je již připraven kardinál Korec a slovenská vládní místa chystají při této příležitosti oficiální slavnost. Všechno ale nakonec bude asi jinak: Národní galerie v Praze totiž odmítá bojnický oltář Slovensku vydat pouze na základě pokynu ministra kultury Pavla Tigrida. Oč vlastně jde?

Ministr je jenom úředník

Když před třemi lety při jednáních o rozdělení federace obnovili Slováci svůj nárok na tzv. bojnický oltář, podařilo se jim udělat z jeho případného vrácení na Slovensko mediální aféru. Od té doby bylo několikrát podrobně doloženo, že pět deskových obrazů italského malíře 14. století Narda di Cione, zobrazujících Madonu a světce, patří po právní stránce nepochybně českému státu (viz Respekt č. 38/94). Dnes, po opadnutí největších vášní, přijímá česká společnost dohodu mezi velvyslancem SR Mjartanem a ministrem kultury Tigridem, podle níž bude bojnický oltář na Slovensko odvezen ještě před koncem letošního roku, až nečekaně klidně. Přitom teprve nyní by se z bojnického oltáře mohla stát otázka vnitropolitická.Představitelé Národní galerie oprávněně trvají na tom, že oltář nelze odvézt do sousedního státu jen na pokyn ministra. K tak závažné věci, jakou je vydání národního majetku (navíc značné historické ceny) jinému státu je správné žádat…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].