Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Zkušenost posvátna

Přesto, že je pro pochopení náboženského fenoménu důležitý, nebudeme zde pojednávat o problému "polidštění". Postačí, připomeneme-li, že překročení údělu primátů vyznačuje již vzpřímený postoj.

Přesto, že je pro pochopení náboženského fenoménu důležitý, nebudeme zde pojednávat o problému „polidštění“. Postačí, připomeneme-li, že překročení údělu primátů vyznačuje již vzpřímený postoj. Pouze v bdělém stavu je možné udržet se vstoje. Právě díky vzpřímenému postoji se prostor organizuje do struktury pro prehominidy neuchopitelné: je uspořádán kolem lidského těla, rozprostírá se dopředu, dozadu, vpravo, vlevo, nahoru a dolů. Na základě této původní zkušenosti - cítit se „vržen“ do centra prostoru, zdánlivě nekonečného, neznámého, hrozivého - jsou vypracovány různé prostředky orientace; není totiž možné žít dlouho v závrati, vyvolané des-orientací. Zkušenost prostoru, který je orientován kolem jednoho „středu“, vysvětluje význam rozdělení a exemplárního přidělování území, sídlišť a obydlí i jejich kosmologickou symboliku. (Ačkoliv si člověk moderní doby již neuvědomuje „existenciální“ hodnotu zkušenosti takto orientovaného prostoru, je mu přesto důvěrně známá.)

Rozhodnutí zabíjet

Jinou, neméně rozhodující odlišnost ve srovnání se způsobem existence primátů ozřejmuje užívání nástrojů. Paleolitičtí lidé nástrojů nejen používají, ale jsou schopni je i vyrábět. Je pravda, že některé druhy opic používají předměty, jako kdyby to byly „nástroje“, a jsou dokonce známy i případy, kdy si je uzpůsobují. Ale lidé v paleolitu navíc vyrábějí „nástroje k výrobě nástrojů“. Ostatně způsob, jímž nástrojů užívají, je daleko složitější; schovávají si je u sebe,…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte