„Věz, že žádáme-li Tě, abys přestoupil na islám, není to ze strachu či sympatií ke Tvé osobě, ale plníme pouze příkaz Boží… Věz, že budeme šťastni, učiníš-li tak. I Prorok byl šťasten v případech židů, kteří se k nám přidali… Radíme Ti v dobrém, konvertuj, den posledního soudu je neodvratný a Ty budeš zachráněn.“ Citát, který na první pohled vypadá jako vytržený z muslimského náborového letáčku, pochází z dopisu adresovaného 19. srpna francouzskému prezidentovi Jacquesu Chirakovi.Na panovníky i hlavy států se odjakživa obraceli se svými starostmi a požadavky také šílenci, blázni a fanatici. To není nic nového pod sluncem a Chirac zajisté nepatří k výjimkám. Je-li však takový dopis po šesti týdnech publikován na stránkách významných francouzských a alžírských deníků, nabízejí se pouze dvě vysvětlení. Buď začal prezident Francie pravidelně navštěvovat některou z pařížských mešit, anebo se z odesílatele vyklubal opravdu nebezpečný šílenec.

Rozstřílen v přímém přenosu

Vcelku pravidelná posloupnost atentátů rámujících průběh letošního francouzského léta (viz Respekt 36/95) se zastavila zhruba na začátku září. Do té doby si události vyžádaly především smrt sedmi cestujících v soupravě pařížské rychlodráhy RER a sedmnáct zraněných při výbuchu bomby u katedrály Notre Dame. Celková bilance však mohla být daleko horší - kdyby se například zvonek dětské židovské školy v Lyonu nerozezněl se zpožděním a rozbušky na bombách v kolejišti vlaků TGV či na…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte